Kaminska tehnika v sodobnih gradnjah

In na kakšen način lahko v dom z nizkimi toplotnimi potrebami vključimo prasketanje ognja?
DOVOD ZRAKA
Za popolno zgorevanje drv v kurišču je nujno potreben dovod zraka od zunaj, kar zagotavlja delovanje kurišča neodvisno od zraka v prostoru. Obstaja več možnosti izvedbe zajema zunanjega zraka, npr. v tlaku, po vertikali skozi zračni kanal dimniškega sistema, s prebojem zunanje stene za kuriščem ipd.
TOPLOTNA MOČ IN AKUMULACIJA
Ker so v nizkoenergijskih hišah toplotne potrebe nizke, je pravilna izbira manjšega kaminskega vložka s posledično nizko nazivno močjo. Glede na energetsko učinkovitost objekta je izziv preprečevanje pregrevanja prostora. Zato je treba večji del toplote shraniti v akumulacijski oblogi, ki toploto oddaja v prostor enakomerno in še dolgo po gorenju, s pravimi materiali tudi do 20 ur. Sevanju toplote skozi stekleno površino se ne moremo izogniti, zato naj bodo steklene površine kuriščnih vratc čim manjše.
ARHITEKT SVETUJE
Pogosto se srečamo z željo po kurišču z večjo zasteklitvijo, kar pa v nizkoenergetskih objektih ni primerno. Z optično povečavo kurišča, ki jo najpogosteje dosežemo s črno kovinsko oblogo dosežemo vizualni efekt večjega kamina. Kovinsko oblogo lahko združimo z nišo za drva, predali ipd.
Del kamina je lahko tudi peč za peko, ki lahko deluje popolnoma neodvisno od dimnih plinov iz kurišča. To pomeni, da lahko pečico uporabljate tudi poleti, ne da bi pri tem ogrevali prostor.
Več na: https://www.imag.si/ ali FB IMAG