Kako eko je vaša smrečica?

Če ste ekološko ozaveščeni (če berete našo spletno stran, zagotovo ste!), bi za čim manjši vpliv na okolje morali skrbeti na vseh področjih svojega življenja. Božična oziroma novoletna drevesca med zagretimi okoljevarstveniki že dalj časa zbujajo precej burne debate – katero izbrati, da bomo čim manj škodili okolju? Zakaj bi sekali živa drevesa le zaradi prazničnega vzdušja? Po drugi strani pa plastična alternativa zagotovo ne more biti bolj zelena možnost. Včasih je res težko narediti pravo stvar.
Naj vam olajšamo odločitev – v neki raziskavi so ugotovili, da so živa drevesca dejansko bolj prijazna okolju. Umetne smrečice imajo namreč trikrat večji vpliv na podnebne spremembe kot živa drevesa, če predpostavljamo, da jih zavržete že po šestih letih. Če pa boste umetno smrečico obdržali več kot 20 let, je le-ta bolj ekološka izbira.
Prava smrečica
Kupujte lokalno vzgojeno. Če se morate po smrečico daleč peljati ali v trgovini kupite uvoženo iz tujine, izbira ne bo prav nič ekološka (pomislite na ogljični odtis, ki nastane pri prevozu).
Izberite takšno, pri vzgoji katere niso bili uporabljeni pesticidi in herbicidi.
Smrečica v loncu
Živite v hiši in imate prostor, da smrečico spomladi zunaj zasadite? Odlično!
Ko kupite smrečico ali jelko, naj dan ali dva počiva v garaži ali kleti, da se privadi toplejšemu okolju. Nikoli je od zunaj ne postavite takoj v topel prostor. Ko jo boste postavili v notranjost, naj tam ne ostane več kot teden dni. Če je možno, jo postavite na teraso ali zaprto verando, kjer bo dobila dovolj svetlobe.
Umetno drevesce
Izogibajte se PVC materialu, ki je med plastičnimi najmanj prijazen okolju in vašemu zdravju. Pri izbiri ne pozabite preveriti tudi možnosti recikliranja.
Naj zdrži najmanj 20 let!